الکتروموتور

الکتروموتور=الگترو موتور عامل حرکت پمپ و بادزن فن است و از نوع (اسنکرون با روتور القاییقفس سنجابی)است.

سرعت الکترو موتورهای گازوئیلی اغلب 2900 و در بعضی موارد 1450 دور در دقیقه است.برای ایجاد (گشتاور)بیشتر در راه هندازی موتور معمولا یک خازن نیز در مدار سیم پیچ راه انداز ان به صورت سری قرار داده میشود.

بادزن(فن یا پروانه)=بادزن مشعل ها از نوع گریز از مرکز (سانتریفوژ)است که بر روی محور موتور نصب میگردد.

پروانه با حرکت موتور به حرکت در می اید و ملکول های هوای بیین پره ها،فن شروع به چرخش کرده  تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز از پره ها به داخل محفظه حلزونی پرتاب میشوند و به سوی اتاقک احتراق هدایت میگردند.در اثر خارج شدن مولکول های هوای بین پره ها فشار بین انها کاهش یافته یک خلا نسبی در بین پره ها ایجاد می گردد،در نتیجه هوای موجود در مرکز بادزن به سمت پره ها حرکت میکند و به دنبال ان هوای خارج وارد پروانه میشود. برای کنترل مقدار هوای بادزن در دهانه مکش ان یک دمپر قرار میدهند که تنظیم ان در مشعل های کوچک،دستی و ثابت است ولی در مشعل های بزرگ به وسیله یک موتور کنترل شده متناسب با مقدار سوخت کم و زیاد میشود.

پمپ گازوئیل=معمولا پمپ گازوئیل را در مشعل های فشار قوی به صورت دوار و یا چرخ دنده ای به صورت یک یا دو طبقه میسازند.سوخت پس از عبور از یک صافی در روی لوله رفت از طرف پایین وارد صافی داخل پمپ شده،پس از ان وارد پمپ دوار (که در جهت عکس حرکت عقربه های ساعت میچرخد)میشود و تحت فشار قرار میگیرد.سپس به طرف تنظیم کننده(رگولاتور)فشار رفته بسته به فشاری که پیچ تنظیم فشار به فنر وارد میکند مقداری از ان از طرف بالا نازل میرود و بقیه ان به منبع سوخت برمیگردد.

شیر برقی(شیر مغناطیسی)=معمولا در مسیر عبور سوخت از پمپ به طرف نازل یک شیر برقی قرار میدهند تا در زمان خاموش بودن مشعل از نشت گازوئیل به داخل اتاقک احتراق جلوگیری کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.