دستگاه های مولد اب

دستگاه های مولد اب

دستگاه های مولد اب دستگاه هایی هستند که به وسیله انها اب گرم مورد نیاز سیستم گرم کننده و مخزن اب گرم مصرفی تامین میشود و عبارتند از دیگ ها و مشعل ها.

دیگ ها=دیگ دستگاهیست که در ان یک ماده سوختی مانند مازوت (نفت کوره یا نفت سیاه)گازوئل و یا یا گاز طبیعی میسوزدو گرمای حاصل از عمل احتراق به سیال درون ان (معمولا اب)داده میشود.

انواع دیگ ها=دیگ ها را به روش های مختلفی تقسیم بندی میکنند=

الف-از نظر سیال=در این روش ذیگها به انواع=روغنی؛دیگ اب گرم،دیگ اب داغ،دیگ بخار،و…..تقسیم بندی میشوند.

ب-از نظر جنس=در این تقسیم بندی دیگها در دو دسته چدنی و فولادی قرار میگیرند.

دیگهای چدنی=دیگهای چدنی به روش ریخته گری و به صورت قطعاتی (پره ای)در کارخانه تولید میشوند.پره جلو وعقب دیگ با یکدیگر و با پره های وسط تفاوت دارند لیکن تمام پره های وسط یکسان هستند.

هر دیگ بر حسب ظزفیت شامل یک پره جلو ،یک پره عقب وتعدادی پره وسط است.اتصال پره به یکدیگر به وسیله ای به نام (بوس)انجام میگیرد.دو طرف سطح خارجی بوش به صورت مخروط ناقص (کونیک)ترتشیده شده است.                        برای ان که عمل اب بندی به خوبی انجام شود به هنگام استفاده از بوش ان را به زد زنگ اغشته میکنند. عمل اتصال پره های جلو وسط وعقب دیگ به یکدیگر و بستن بفیه فطعات ان را جمع کردن دیگ میگویند.دیگهای چدنی به صورت قطعاتی توسط کارخانه و نمایندگیها ی فروش به خریدار تحویل و به وسیله افراد متخصص در محل موتورخانه بر روی فونداسیون جمع میشوند.

مزایای دیگهای چدنی=

1-به علت داشتن مقاومت خوب در برابر زنگ زدگی مقاومت انها زیاد است،

2-به دلیل پره ای بودن حمل نقل انها اسان است؛

3-به علت پره هی بودن در صورت نیاز میتوان باافزودن تعدادی پره نوع تعویض کرد و احتیاجی به تعویض تمام پره نیست.

باتشکر شرکت نور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.