محاسبه و انتخاب پمپ جریانی

محاسبه و انتخاب پمپ جریانی

برای به جریان انداختن اب در مدار های مختلف سیستم کرم کننده از پمپ جریانی استفاده میشود.برای انتخاب پمپ جریانی باید شاخص های ذکر شده در زیر را محاسبه و تعیین نمود،تا بتوان موتور پمپ مناسب را انتخاب کرد=                   1=مقدار اب دهی پمپ=دبی پمپ جریانی باید به اندازه ای باشد که مقدار اب گرم پیش بینی شده باشد،دبی هر پمپ باید جداگانه محاسبه گردد. اگر اختلاف درجه ی حرارت اب رفت و برگشت را به طور متوسط (20f)در نظر بگیریم مقدار دبی پمپ جریانی را با در دست داشتن تلفات حرارتی ساختمان،میتوان از (p=h) محاسبه کرد.

2=فشار و یا هد پمپ=فشار ویا هد پمپ باید به اندازه ای باشد که افت فشار مقاوم ترین مسیر را جبران کند.بنا بر این برای محاسبه هد پمپ باید افت فشار اب در مقاوم ترین مسیر را محاسبه نمود.

3=نوع موتور=در موقع انتخاب موتور پمپ لازم است موتور پمپ از نظر فاز (یک فاز و یا سه فاز)و نیز از نظرتعداد دور در دقیقه (2900rpm 1450rpm) مشخص گردد.پس از محاسبه و تعیین سه شاخص ذکر شده،با استفاده از منحنی کار کرد پمپ ها میتوان موتور پمپ مورد نظر را انتخاب کرد.در انتخاب پمپ باید به این نکته توجه داشت که موتور پمپ دارای حداکثر بازده باشد.

انبساط لوله ها=تمام لوله ها در اثر تعقیر درجه حرارت محیط ودرجه حرارت سیال داخل لوله مستقیم بدونه زانو و خم زیاد باشد،مقدار افزایش و یا کاهش طول لوله نیز زیاد خواهد بود که لازم است با استفاده از روش هایی این انبساط لوله های مسی و فولادی را بر حسب انچ در هر (100)فوت لوله در دماهای مختلف نشان میدهد.برای گرفتن انبساط و انقباز لوله ها از سه روش استفاده میشود=1-استفاده از قطعات انبساطی2-استفاده از شیلنگ های قابل انعطاف فلزی و یا پلاستیکی 3-پا و لوپ انبساطی.

باتشکر از شما عزیزان شرکت نور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.